'

Strona główna


Niedziela, 11 Maja

22. MDAG: ELLIS PARK

Katowice 11.05.2025, g. 13:45
od 20.50 pln
Warren Ellis – znany australijski skrzypek i multiinstrumentalista związany z Nickiem Cavem i the Bad Seeds oraz Grinderman – od ponad trzech dekad robi błyskotliwą karierę muzyczną. Pozostaje jedną z największych żyjących australijskich gwiazd, ale z dala od biznesu muzycznego i międzynarodowych sal koncertowych kryje się jego inna pasja. To położony w lasach Sumatry rezerwat dzikiej przyrody zwany Ellis Park. Warren jest jego współzałożycielem i fundatorem, a funkcję dyrektorki pełni Femke den Haas. Wraz z zespołem oddanych działaczy na rzecz ochrony przyrody wspólnie ratują tu zwierzęta będące ofiarami handlu i przemocy ze strony ludzi. Następnie wypuszczają je na wolność lub zapewniają godne odejście. Film dokumentuje majestatyczne piękno rezerwatu, któremu przyświeca zachowanie bogactwa i różnorodności indonezyjskiej przyrody. To miejsce staje się sanktuarium dla zranionych przez człowieka zwierząt. Femke den Haas prowadzi również organizację o nazwie Sumatra Wildlife Centre, położoną wzdłuż popularnego szlaku przemytu handlarzy nielegalną dziką fauną i florą. Skutecznie przeciwdziałają łamaniu praw zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Multi-instrumentalist Warren Ellis far from the concert halls in which he has plied his craft lies a very different project: a wildlife sanctuary in the forests of Sumatra.

22. MDAG: POD SZCZĘŚLIWĄ GWIAZDĄ + spotkanie z wróżką Anną Majchrowicz

Katowice 11.05.2025, g. 15:45
od 27.00 pln
11.05 | NIEDZIELA | 15.45 | „POD SZCZĘŚLIWĄ GWIAZDĄ” + spotkanie z wróżką Anną Majchrowicz
Ciepła, pełna humoru opowieść o neapolitańskiej astrolożce i jej barwnych klientach. Przed filmem o niezwykłych splotach ezoteryki i psychologii porozmawiamy z Anną Majchrowicz – tarocistką i wróżką z ponad dwudziestoletnim stażem, mistrzynią Reiki, twórczynią katowickiego „Świata Wróżek", byłą prezenterką Ezo TV, z wykształcenia menadżerką ze specjalnością z socjologii i psychologii.
-
Luciana jest astrolożką z Neapolu, która osiadła z mężem niedaleko weneckiej laguny. Jej metoda polega na wysyłaniu klientów, w dniu ich urodzin, do miejsc wskazanych przez układ gwiazd. W Bejrucie, Tajpei czy niedalekiej wsi mają przejść transformację, która doprowadzi ich do celu, czyli różnie definiowanego szczęścia. Klientki Luciany przedstawiają jej swoje życie, czasem zatajając prawdę. Ich konfrontacje z miejscem, do którego wysyła ich Luciana nie zawsze są magiczne, ale zawsze okazują się ciekawe. Bohaterka sama jest pełna marzeń i ukrytych potrzeb, które tylko czekają na spełnienie. Reżyser odważnie stawia na przypadek lub zbieg okoliczności i zamienia je w czynniki sterujące narracją, podobnie, jak ma to miejsce w życiu każdego z nas. Dzięki temu film okazuje się podróżą w do wnętrza serca, kosmosu, a może nawet znacznie dalej…
Luciana, a Neapolitan astrologer, has a method to make her clients’ wishes come true. All they need to do is take a trip on their birthday to a precise destination to be reborn under a new sky. Whether it’s Taipei, Beirut, or a nearby village, during these birthday journeys, the protagonists will go through unexpected transformations to help them discover what they truly desire.

22. MDAG: PAN NIKT KONTRA PUTIN

Katowice 11.05.2025, g. 16:00
od 20.50 pln
Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w tej samej szkole, do której sam uczęszczał. Lubi Karabasz z jego sowieckimi budynkami i oddaleniem od metropolii. Przede wszystkim jednak ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin wprowadza patriotyczną politykę, która skutkuje militaryzacją szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka. Najbardziej poruszające w tym filmie są reakcje nastolatków na nową sytuację. Film rejestruje bolesne, drobne szczegóły – szybkie spojrzenie jednej z ulubionych uczennic, które zaprzecza jej pozornemu spokojowi po wcieleniu brata do wojska czy ujęcie dwóch bliskich przyjaciół tuż po ukończeniu szkoły średniej, w przeddzień wyjazdu do wojska. Pasza zdaje sobie sprawę, że sytuacja dookoła niego się zagęszcza. Po zakończeniu roku szkolnego nic już go w Karabaszu nie trzyma…

Pasha is an ordinary teacher in a small Russian village. But when Russia invades Ukraine, Pasha loses control of the school timetable. Putin orders a new direction for the school system.

22. MDAG: SOCIAL STUDIES (2 ODCINKI)

Katowice 11.05.2025, g. 18:00
od 20.50 pln
Serial skupia się na pierwszym pokoleniu młodzieży wychowanej na mediach społecznościowych. To otrzeźwiające spojrzenie na ich rzeczywistość. W ciągu jednego roku szkolnego Lauren Greenfield („Ważniejsza od królów”, „Pokolenie pieniądza”) bada Pokolenie Z – uczniów i uczennice szkoły średniej w Los Angeles. Mierzą się z trudnościami ostatniej klasy w college'u, zerwanymi związkami, problemami ze standardami piękna, presją rówieśników i cały czas są przyklejeni do swoich smartfonów. Reżyserka przekonała nastolatków do zgody na nieograniczony dostęp do ich telefonów, o którym inni filmowcy mogliby tylko pomarzyć. Wciągający i zmuszający do refleksji serial zatrzymuje w czasie pewien okres życia młodych ludzi i daje im przemówić własnym głosem.

Over the course of a school year, the series explores Generation Z students in Los Angeles who deal with bullying, racism, beauty standards, and sexuality, specifically through the use of social media.

22. MDAG: POCIĄGI + spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Katowice 11.05.2025, g. 18:15
od 27.00 pln
11.05 | NIEDZIELA | 18.15 | „POCIĄGI” + spotkanie ze Zbigniewem Rokitą
Do artystycznej, refleksyjnej podróży przez XX wiek, stworzonej wyłącznie z archiwalnych materiałów filmowych, zaprosimy pisarza Zbigniewa Rokitę. Autor wyróżnionej Literacką Nagrodą NIKE książki Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku i Odrzanii. Podróży po ziemiach odzyskanych po filmie opowie o literackich i duchowych wędrówkach po miejscach zapomnianych.
-
„Pociągi” to artystyczna, refleksyjna podróż przez XX wiek, stworzona wyłącznie z archiwalnych materiałów filmowych. Bez słów, pełen piękna i goryczy obraz, w którym zachwyt nad przemieszczaniem staje się przekleństwem, a łzy radości mieszają się z bólem rozpaczy. W ścieżce dźwiękowej filmu wykorzystano fragmenty utworu „Compartment 2, car 7” Pawła Szymańskiego.
A documentary “Trains” is a deeply personal and reflective journey through the twentieth century, composed entirely of found footage. In this wordless film, full of beauty and bitterness, the delight of adventure becomes a curse, and tears of joy mingle with the pain of despair.
 

22. MDAG: OPOWIEŚCI Z DALEKIEJ PÓŁNOCY

Katowice 11.05.2025, g. 20:15
od 20.50 pln
Trzej nastolatkowie Hege, Romain i Bjørn Tore podejmują odważną decyzję o wyjeździe z domu. Rozpoczynają roczną naukę na odludziu w północnej Norwegii – w tradycyjnej szkole ludowej Pasvik Folk High School. Czują się zmęczeni samotnością i presją odczuwaną przez pokolenie Z. Daleko od wygód w końcu udaje im się uwolnić od technologii, mediów społecznościowych i współczesnego przebodźcowania. Przechodzą proces głębokiej transformacji, stawiając czoła własnym lękom i dylematom. Otoczeni zapierającymi dech w piersiach, pokrytymi śniegiem krajobrazami dojrzewają, odkrywają siebie, uczą się prostoty oraz sztuki przetrwania. Polegają tylko na sobie i stadzie lojalnych syberyjskich husky, uważanych w Norwegii za psy odblokowujące w człowieku prawdziwe „ja”. W Skandynawii istnieje ponad 400 tego typu szkół, które pomagają młodym ludziom przejść z dzieciństwa w dorosłość w spokojnym rytmie i odnaleźć własną tożsamość z dala od chaotycznego i dynamicznie zmieniającego się współczesnego świata.

Exhausted by loneliness, social anxiety and the crushing pressures felt by Gen Z, three teenagers make the daring decision to leave the comforts of home to enroll in a traditional folk high school in the wilds of northern Norway. Dropped in the arctic wilderness for one year, Hege, Romain, and Bjørn Tore must rely on themselves and a pack of loyal sled dogs as they take the daunting step from childhood to adulthood. Freed of technology, social media and the noise of modern life this brave trio learn to face themselves for the first time - and experience an unexpected, wondrous transformation.

22. MDAG: A W NIEJ PRAGNIENIE

Katowice 11.05.2025, g. 20:30
od 20.50 pln
Rozpoczęcie filmu stanowią wiadomości głosowe z policji, dotyczące zaginionej matki reżyserki. Gdy wybucha kolejny kryzys z Nualą, jej córka chwyta za kamerę. Wraca do miejsca, w którym dorastała i konfrontuje się z nadal obecnymi tam duchami przeszłości. Walcząca z alkoholizmem i głęboką depresją Nuala potrafi ją niejednokrotnie zaskoczyć błyskotliwymi opiniami. Film balansuje na granicy czarnego humoru i filmu społecznego w stylu Kena Loacha. Reżyserce udało się stworzyć oryginalny styl i własne zasady budowania opowieści filmowej. Podchodzi do swojej matki i rodziny z sympatią i uczciwością, choć często pojawiają się w niej także inne emocje, jak poczucie bólu i złość. Szczególnie, kiedy uświadamia sobie, że wszystkie możliwe scenariusze wyjścia z sytuacji nie napawają optymizmem, a wujkowie, choć zabawni, także wymagają opieki.

Myrid Carten has been filming since she was a child, and when her mother goes missing, she picks up her camera again. Her mother Nuala, once a successful social worker, suffered a mental breakdown after the sudden death of her own mother.
Zobacz kolejny miesiąc
Przejdź do treści